شبکه های کامپیوتری و مزایای آن

شبكه های کامپیوتری و مزایای آن

شبكه در ساده ترين حالت خود شامل دو رايانه متصل به هم به وسيله يك كابل است به گونه اي كه بتوانند از داده ها  به طور مشترك استفاده كنند . همين شبكه ساده ، منشا تمام مفاهيم شبكه و انواع شبكه ها ، صرف نظر از كيفيت پيچيدگي آنها مي باشد .

رايانه هاي شخصي ابزاري براي توليد اسناد متني و گرافيكي و ساير انواع اطلاعات هستند ، اماچنانچه فرد ديگري نيازمند استفاده از اطلاعات شما باشد ، بدون وجود شبكه ، در بهترين حالت شما مجبوريد كه اطلاعات را روي ديسكت قرار داده و در اختيار او قرار دهيد ، كه اگر آن شخص تغييراتي در آنها اعمال كند ، هيچ روشي براي ادغام تغييرات وجود ندارد . به اين روش، كار در محيط هاي مستقل (Stand-Alone) مي گويند .

در کل ميتوان گفت شبکه هاي کامپيوتري باعث شده اند تا کامپيوترها همچون تور به هم وصل شوند تا با هم به مبادله اطلاعات بپردازند. واژه نت به معناي تور نيز دقيقا بيانگر همين مطلب ميباشد.

در تعريف فني واژه، به مجموعه اي از کامپيوترهاي مستقل متصل به هم که امکان برقراري ارتباط و انتقال اطلاعات با يکديگر را دارند يک شبکه کامپيوتري گفته ميشود. مستقل بودن کامپيوترها اهميت زيادي دارد. به عنوان مثال مجموعه اي که در آن يک کامپيوتر بتواند کامپيوترهاي ديگر را کنترل، راه اندازي و يا متوقف کند شبکه نيست. هر چند برخي به اينگونه سيستمها نيز شبکه ميگويند. اما در واقع مقصود اصلي از شبکه هاي کامپيوتري ، مجموعه اي از کامپيوترها ميباشد که به هم متصل بوده و هريک به طور مستقل عمل ميکنند و تنها ويژگي آنها در اين است که ميتوانند با يکديگر به مبادله اطلاعات بپردازند. پس در يک شبکه کامپيوتري چنانچه امکان تبادل اطلاعات کامپيوترها را به هر نحوي کنار بگذاريم در واقع شبکه را کنار گذاشته ايم و ديگر نميتوان به آن مجموعه عنوان شبکه را اطلاق کرد.

اتصال کامپيوترها به يکديگر توسط محيط انتقال صورت ميگيرد که ميتواند انواع کابل هاي مسي، فيبر نوري، امواج راديويي، وغيره باشد. کامپيوترهاي شبکه توسط همين محيط هاي انتقال، اطلاعات را بين يکديگر مبادله ميکنند.

مزاياي شبكه

براي پي بردن به مزاياي شبكه از چند مثال كمك مي گيريم . يك دفتر رسم نقشه هاي ساختماني را فرض كنيد كه هشت نقشه كش و هشت كامپيوتر دارد . وظيفه اين نقشه كش ها طراحي نقشه به وسيله كامپيوتر و چاپ آنها با پلاتر است . با اين اوصاف آيا براي هر كامپيوتر بايد يك پلاتر خريد . مطمئنا هزينه سرسام آوري را در پي دارد. وجود شبكه در اين مكان باعث صرفه جويي در هزينه ها مي شود ، چون با قرار دادن يك پلاتر و به اشتراك گذاري آن براي همه كاربرها اين مشكل حل مي شود .

فرض کنيد در سازماني ، مي بايست تعدادي زيادي از کارکنان از داده هاي مشابه استفاده  نمايند . يکي از راه حل ها ي مربوطه مي تواند استقرار  يک نسخه از داده ها  بر روي هر يک از کامپيوتر ها باشد. بدين ترتيب هر يک از کارکنان بصورت مجزاء به داده ها دستيابي خواهند داشت . راه حل ديگر در اين زمينه ، استقرار داده ها بر روي يک کامپيوتر و دستيابي ساير کامپيوتر به داده هاي مورد نياز از راه دور است. رويکرد فوق ،  باعث صرفه جوئي در فضاي ذخيره سازي  بر روي کامپيوترها شده و يک محل مرکزي براي ذخيره سازي و مديريت داده هائي را که چندين کاربر نيازمند دستيابي به آنان مي باشند را فراهم مي نمايد . عمليات فوق، مستلزم اشتراک داده ها و منابع بوده و ما را بسمت پياده سازي شبکه هدايت مي نمايد. شبکه همانطور كه پيش تر نيز گفته شد شامل گروهي از کامپيوترهاي مرتبط بهم است که امکان اشتراک اطلاعات را به کاربران خواهد داد . در يک شبکه ، کاربران متعددي قادر به دستيابي به اطلاعات مشابه و اتصال به منابع يکساني مي باشند . مثلا" در مقابل ارتباط هر کامپيوتر به چاپگر اختصاصي خود،  تمام کامپيوترها مي توانند توسط شبكه به يک چاپگر مرتبط و بدين ترتيب امکان استفاده از چاپگر بصورت مشترک توسط چندين کاربر فراهم مي گردد .

با وجود شبكه اعتماد در امنيت داده ها بالا مي رود ، دليل آن هم وجود جند نسخه از اسناد در كامپيوتر هاي مختلف است .

امروزه شبكه اي همانند اينترنت ، محدوديت هاي جغرافيايي را از بين برده و با امكانات فراوان آن باعث صرفه جويي در وقت شده است . با شبكه ها مي توان پيام ها – داده ها – چاپگرها- مودم ها و ساير منابع سخت افزاري را به اشتراك گذاشت .

به طور كلي برپاسازي يک شبکه کامپيوتري داراي مزاياي زير است :

·         اشتراک اطلاعات . امکان  اشتراک اطلاعات و داده ها با سرعت مطلوب و هزينه پايين ، از مهمترين مزاياي يک شبکه کامپيوتري است . در واقع هر كاربر شبكه مي تواند بخشي از اطلاعات خود را به اشتراك گذارد تا ديگر كاربران نيز به آنها دسترسي داشته باشند .

·         اشتراك سخت افزار و نرم افزار . با استفاده از شبكه هاي كامپيوتري مي توان از منابع سخت افزاري و نرم افزاري به صورت مشترك استفاده نمود در اين شيوه همه كاربران شبكه مي توانند از منابع ديگر كاربران استفاده كنند .

·         كاهش هزينه ها . قبل از مطرح شدن شبکه ،  کاربران کامپيوتر ،  از چاپگر و ساير دستگاههاي جانبي به صورت اختصاصي  استفاده مي کردند. رويکرد فوق ، افزايش هزينه ها خصوصا" در سازمان هاي بزرگ را بدنبال خواهد داشت . شبکه هاي کامپيوتري ، کاهش هزينه هاي فوق را بدنبال داشته  وامکان استفاده از منابع سخت افزاري و نرم افزاري بصورت مشترک و همزمان توسط کاربران متعددي را فراهم مي نمايد .

·         دستيابي به اطلاعات راه دور . به راحتي مي توان توسط شبكه به اطلاعات موجود در كامپيوتري كه در فاصله دورتري قرار دارد صرفنظر از ميزان فاصله آن ، دسترسي داشت .

·         رسانه محاوره اي-ارتباطي بين افراد دور از هم . شبكه هاي كامپيوتري مي توانند گروهي از افراد را كه هر يك از آنها در گوشه از دنيا هستند به يكديگر مرتبط كرده و زمينه ارتباط محاوره اي آنها با همديگر را فراهم كند .

·         مديريت و حمايت متمرکز . برپاسازي يک شبکه ، باعث تسهيل در امر مديريت و عمليات مربوط به پشتيباني مي گردد. بدين ترتيب ، مديريت شبکه از يک محل ،  قادر به  انجام عمليات و وظايف مديريتي بر روي هر يک از کامپيوترهاي موجود در شبکه خواهد بود.

·         همايش ويديوئي . برگزاري همايشهاي ويديوئي به صورتي كه افرادي از هر نقطه دنيا بتوانند با ديدن تصاوير يكديگر در همايش شركت كنند از ديگر مزايا و كاربردهاي شبكه هاي كامپيوتري مي باشد . در اين گونه همايش ها انتقال تصاوير شركت كنندگان باعث مي شود دور بودن آنها از يكديگر محسوس نباشد .

·         سرگرمي . از مزاياي شبكه حتي مي توان به جنبه هاي تفريحي و سرگرمي آن نيز اشاره كرد كه از جمله آنها مي توان به امكان بازي كردن چندين نفر با هم به طور همزمان اشاره نمود .

Our website is protected by DMC Firewall!
Our website is protected by DMC Firewall!