شرایط لازم برای میزبان وب مناسب

شرایط لازم برای میزبان وب مناسب

از اشتباهات رايج بين صاحبان سايت‌ها(بخصوص افراد غير فني) انتخاب ميزبان قبل از طراحی و پياده‌سازی سايت است، و اين در حاليست كه بسياری از نيازها و مشخصه‌هايی كه ميزبان بايستی آن را پشتيبانی كند، در هنگام پياده‌سازی سايت مشخص می‌شود. در صورت عدم همخوانی مشخصات و نيازهای ميزبان و سايت، نياز به تغيير ميزبان و يا پياده‌سازی سايت براساس مشخصات ميزبان سايت ايجاد می‌شود كه هر دو مورد، طبيعتاً هزينه‌ساز خواهد بود. البته با انتخاب هاستی که همه امکانات را ارائه می دهد این مشکل برطرف می گردد. زیرا مساله فضا و ترافیک سایت با ارتقاء پلن هاستینگ قابل حل است.

قبل از پياده‌سازی سايت، بايستی مشورت‌ها و بررسی‌های لازم صورت گيرد و همچنين بايستی تمام برنامه‌ها ونيازها(مانند استفاده از صفحات پويا و يا بانك‌های اطلاعات) و حتی تعداد بينندگان احتمالی سايت حداقل برای يك سال آينده تعيين شود، و آنگاه به برای انتخاب ميزبان سايت اقدام كنيد.

 ميزان فضا

ميزان فضای مورد نياز برای نگهداری صفحات، تصاير ويا بانك‌های اطلاعاتی سايت، از مهم‌ترين معيارها برای انتخاب نوع ميزبان و نوع سرويس شركت ميزبان شده است. تقريبا اكثر شركت‌هايی كه در زمينه ارائه خدمات ميزبانی سايت فعاليت می‌كنند، ميزان فضای اختصاص داده شده به سايت‌ها را به عنوان معياری برای تقسيم‌بندی خدمات خود استفاده می‌كنند. نكته‌ای كه بايستی به آن توجه داشته باشيد و حتما جزئيات آن را از شركت ميزبان سؤال كنيد، اطلاعاتی ديگری است كه در همان فضای اختصاص داده به سايت شما قرار خواهد گرفت. برای نمونه عموماً صندوق‌های پستی ازهمان فضای اختصاص داده شده به سايت استفاده می‌كنند، و يا لاگ‌فايل‌های سايت نيز در همان فضای سايت قرار می‌گيرند. در چنين حالتی اگر مثلا شما از سرويس ده مگابايتی يك شركت استفاده می‌كنيد و يك صندوق پستی يا حجم پنج مگابايت داريد، عملاً تنها پنج مگابايت ديگر برای قراردادن صفحات و تصاوير سايت داريد. بنابراين، جزئيات سرويس شركت هاست را در اين زمينه جويا شويد، و دقت كنيد كه چه ميزان فضا در نهايت برای صفحات سايت و صندوق پستی‌ها نياز داريد، و بر اين اساس، سرويس‌های شركت ميزبان را خريداری كنيد.

 صندوق پستی

داشتن ايميل با نام خود سايت، اكنون ديگر نيازی معمول برای مديران و صاحبان سايت‌هاست. شما هم حتما علاقه‌منديد كه ايميل‌هايی مانند این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید و يا sales@ yoursite.com داشته باشيد. و يا به تمام كارمندان شركت خود و به نام سايت شركت ايميل اختصاص بدهيد. بنابراين در سرويس‌های شركت ميزبان به تعداد ايميل‌های داده شده، ظرفيت، كيفيت و همچنين چگونگی ايجاد آن دقت كنيد. يكی از مواردی كه شركت‌ها به عنوان بخشی از تبليغات سرويس‌های خود ذكر می‌كنند، تعداد ايميل‌های بيشتر و يا تعداد نامحدود صندوق‌های پستی است. همان طور كه در بالا نيز به آن اشاره‌ای داشتيم، بايستی دقت كنيد كه چه ميزان ظرفيت و فضا برای هر صندوق پستی در نظر گرفته می‌شود، و البته آيا فضای اختصاص داده شده به ايميل‌ها از همان فضای كلی اختصاص داده به سايت استفاده می‌كند يا خير.

همچنين اگر مايل به ايجاد تعداد زيادی صندوق پست الكترونيك برای سايت خود هستيد، دقت كنيد كه آيا شركت ميزبان، پنل و يا امكانی را برای ايجاد و مديريت اين صندوق‌ها برای شما در نظر خواهد گرفت يا خير.

 ترافيک سايت

بايستی گفت اين نكته از جمله مواد بسيار مهمی است كه متاسفانه توسط افراد غيرحرفه‌ای در نظر گرفته نمی‌شود. ترافيك سايت، ميزان اطلاعاتی است كه در طول يك مدت مشخص بين سايت و بازديدكنندگان رد و بدل می‌شود. ترافيك سايت، رابطه مستقيمی با تعداد بازديدكنندگان سايت و حجم صفحات سايت دارد. بنابراين اگر فكر می‌كنيد بازديدكنندگان سايت شما زياد خواهند بود و همچنين صفحات شما از حجمی سنگين برخوردارند، حتماً به اين مورد و نيز محدوديت سرويس‌های شركت‌های ميزبان دقت كنيد.

ترافيك سايت معمولا بصورت ماهانه براساس مگابايت و گيگابايت و با كلماتی چون ترافيك، و يا پهنای باند در جزئيات سرويس‌های شركت‌ها ذكر می‌شود، و البته در صورت عدم ذكر، می‌بايست آن را حتماً جويا شويد. اگر شركت ميزبان، به شما قول پهنای باند نامحدود را داده، و شما هم گمان می‌كنيد سايتی  با بازديدكنندگان زياد خواهيد داشت، حتما در قرارداد خود با شركت، اين مورد را ذكر كنيد.

البته اعمال محدوديت برای سايت‌ها تنها به همين شكل محدود نيست، و برخی شركت‌ها برای تعداد كاربران همزمان سايت و يا ميزان استفاده سايت از پردازش CPU محدوديت‌هايی اعمال می‌كنند كه بد نيست در جريان آنها نيز باشيد.

 تعداد سايتهای ميزبانی شده

قبل از انتخاب يك ميزبان، بد نيست درباره سابقه شركت نيز تحقيقی كنيد. همچنين بهتر است از ميزبان بخواهيد چند سايت مشهور را كه بر روی سرورهای خود ميزبانی می‌كند معرفی نمايد.

در ايران، اكثر شركت‌ها به خصوص شركت‌های معروف، برای ارزان‌تر تمام شدن هزينه‌ها، ناچار تعداد زيادی سايت‌ها را بر روی يك سرور قرار می‌دهند كه اين می‌تواند عواقب بدی دربرداشته باشد، مواردی مانند آنچه كه گاهی در روزنامه‌ها می‌خوانيم، يعنی با هك شدن يك سرور، صدها سايت دچار صدمه می‌شوند!

اما نكته بسيار مهم ديگر، توجه به تعداد سايت‌های قرار گرفته بر روی سرور شركت است. اگر سايت شما تنها حاوی صفحات HTML است و يا بيينده آن زياد نيست، اين مورد، اهميت چندانی ندارد. اما هرچه تعداد سايت‌های ميزبانی شده بر روی سرور بيشتر باشد، بدين معنا است كه سرور شما مشغوليت بيشتری دارد و به همين دليل، سرعت كمتری هم دارد. 

معمولاً در سرورهای ويندوز و با مشخصات يك كامپيوتر معمولی، تعداد بين دويست سايت تجاری و يا چهارصد سايت شخصی رقم مناسبی است.

 سيستم عامل

اگر صفحات سايت شما تنها HTML هستند، نوع سيستم عامل، اهميت چندانی ندارد، ولی اگر قرار است سايتی پويا داشته باشيد و يا از زبان‌های برنامه‌نويسی رايج در محيط وب در سايت استفاده كنيد، حتماً به سيستم عامل سرور دقت كنيد. به طور كلی می‌توان سيستم عامل سرورها را به دو دسته، يعنی «مبتنی بر ويندوز مايكروسافت» و «لينوكس و يونيكس» تقسيم كرد. هر كدام از اين سيستم عامل‌ها دارای قدرت‌ها و توانايی‌های متفاوتی هستند. سيستم عامل لينوكس و يونيكس، در پاسخ‌دهی به سايت‌های پربيينده و سايت‌هايی با حجم سنگين (مانند گالری عكس، يا ارائه‌كننده فايل‌های صوتی و تصويری و...) توانايی بهتری نسبت به سرورهای ويندوز دارند. همچنين سرورهای لينوكس و يونيكس به علت ارزان بودن اكثر برنامه‌های آنها در مقايسه با سيستم عامل ويندوز، ارزان‌تر است، و بنابراين انتخابی مقرون به صرفه برای سايت‌هايی است كه نياز به حجم بالای ذخيره‌سازی اطلاعات سايت خود دارند.

معمولا در این سیستم عاملها استفاده از سرویسهای بانک اطلاعاتی مانند MySQL ارزانتر از نرم افزار Microsoft SQL Server در محیط ویندوز است. به عقیده بسیاری از کارشناسان، سیستم عامل لینوکس دارای امنیت بهتری نسبت به ویندوز است.

اما سرور ویندوز نیز مزایای خاص خود را دارد. پشتیبانی از برنامه ASP.NET که محصول میکروسافت میباشد مختص سرورهای ویندوز است. در ایران نیز سرورهای مبتنی بر ویندوز رواج بیشتری دارند زیرا برنامه ASP در ایران طرفداران بیشتری دارد.

 پشتيبانی

در هر تجارتی موفق ترین شرکتها آنهایی هستند که پشتیبانی بهتری را ارائه میکنند. همچنین تعهدات شرکت نیز بسیار مهم است. شرکت موفق همان است که در قبال مشکلات متعهد بوده و قبول مسوولیت میکند.

شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی وب باید از لحاظ فنی شما را حمایت کرده و مشکلات شما را برطرف کند.

از مهمترین تعهداتی که سرویس دهنده دارد قابل دسترسی بودن سایت در تمام زمانهاست که به آن uptime میکویند. سرویس دهنده ها باید در قبال مشکلاتی چون حمله هکرها و یا غیر قابل دسترس بودن سایت متعهد باشند. تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات سایتها بیانگر تعهد سرویس دهنده در قبال مشتریانش میباشد.

 سرور به کجا وصل است؟

نوع ارتباط سرورها به شبكه اينترنت معيار بسيار مهم و تاثيرگذار در سرعت دسترسی به سايت‌های آن سرور است. هرچقدر سرعت و پهنای باند خطوط بيشتر باشد و هر چقدر سرور به خطوط اصلی اینترنتی (شاهراه ها یا بک بون) نزدیکتر باشد سرعت دسترسی به سایتهای آن سرور بیشتر خواهد بود.

برای تست سرعت یک سرور میتوانید از دستور ping استفاده کنید. بدین صورت که از منوی start گزینه run را اجرا کرده و فرمان command را تایپ کنید سپس ping www.domain_name.com را تایپ کرده منتظر نتیجه بمانید. به این ترتیب میتوان از سرعت سرورهای مختلف آگاهی پیدا کرده و آنها را با هم مقایسه نمود.

 زبان های برنامه نويسی و نرم افزارهای مديريت بانک اطلاعاتی

اگر دارای صفحات پويا و برنامه‌نويسی‌شده هستيد، حتما قبل از استفاده و انتخاب يك ميزبان درباره جزئيات پلات‌فرم‌ها و زبان‌های برنامه‌نويسی پشتيبانی شده سوال كنيد. آيا سرور تكنولوژی ASP, PHP, CGI, JSP, Perl,... را پشتبانی می‌كند؟ البته معمولاً كمتر سروری همه اين موارد را پشتيبانی می‌كند. بنابراين بر اساس نياز خود سوال كنيد!

در بسياری سايت‌ها از بانك‌های اطلاعاتی استفاده شده است، بنابراين حتما در اين مورد با مديران فنی سرور صحبت كنيد. اين كه چه نرم‌افزارهايی پشتيبانی می‌شود و همچنين شرايط استفاده از آنها را جويا شويد، چرا كه اگرچه در تبليغات اكثر شركت‌ها پشتيبانی از نرم‌افزار مديريت بانك اطلاعات ذكر می‌شود، اما برخی شركت‌ها برای اعمال تنظيمات برای استفاده از بانك‌های اطلاعاتی و يا فضای اختصاص داده شده به بانك‌های اطلاعاتی، هزينه‌ای جداگانه طلب می‌كنند.

يك نكته مهم، توجه به نيازهای زبان فارسی در بانك‌های اطلاعاتی است. مرتب‌سازی، جست‌وجوی متون فارسی در برخی نرم افزارهای مديريت بانك اطلاعاتی مانند MySQL در محيط لينوكس به درستی انجام نمی‌شود و نياز به برنامه‌نويسی و يا اعمال تغييرات خاصی هست. و حتی در MS SQL Server اگر تنظيمات مربوط به كدپيچ 1256 درست اعمال نشود، در مرتب سازی مشكل خواهيد داشت، و همچنين بانك اطلاعاتی Ms Access بسيار وابسته به زبان پيش فرض سرور (انگليسی و يا فارسي) است.

نكته ديگر اینکه ممكن است در صفحات برنامه‌نويسی خود مانند ASP از COM Object بخصوصی استفاده كنيد ( مثلا برای ارسال ايميل و يا upload فايل ) و با در PHP نياز به برخی كتابخانه ها داشته باشيد، (مانند كتابخانه تصاویر و يا PHP ). بنابراين درباره اين جزئيات نيز با مديران سرور مشورت كنيد و مطمئن شويد كه آنها چنين كتابخانه‌هايی را در سرور نصب كرده‌اند، و يا حاضر به نصب و اعمال تنظيمات هستند.

Our website is protected by DMC Firewall!
Our website is protected by DMC Firewall!