ثبت ‌نام اولين آزمون دكتري يكشنبه آغازمي ‌شود

رييس سازمان سنجش خبرداد:

تاثير 20 درصدي سوابق تحصيلي در آزمون و پذيرش 3 هزار تن

ادامه ثبت ‌نام اينترنتي تا 10 بهمن

رييس سازمان سنجش با اشاره به آغاز ثبت‌ نام اولين آزمون نيمه متمركز دكتري از روز يكشنبه سوم بهمن ماه، گفت: ظرفيت پذيرش اين آزمون حدود سه هزار نفر است.

به گزارش خبرنگار صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محمد حسين سرورالدين صبح امروز در نشستي مطبوعاتي با اشاره به نحوه جذب دانشجو در اولين آزمون نيمه متمركز دكتري افزود: مطمئنا هر شيوه‌اي كه تغيير مي‌كند منطقي دارد و در شيوه قبلي هر دانشگاهي فقط دانشجويان خود را در دوره دكترا مي‌پذيرفت كه البته اين به معني سوء‌ نيت نيست؛ چرا كه استادان ترجيح مي‌دادند دانشجوياني كه از توانمندي آنان مطلع هستند و آشنا هستند را انتخاب كنند و اين كار از نظر استادان منطقي بود و داوطلبان از دانشگاه‌هايي كه دوره دكتري نداشتند و براي پذيرش در اين دوره به دانشگاه‌هاي مجري مراجعه مي‌كردند معمولا از ورود به اين دوره محروم مي‌شدند.

وي افزود: همچنين آزمون بعضي از رشته‌ها در چندين دانشگاه‌ برگزار مي‌شد كه داوطلبان به همه آن دانشگاه‌ها براي شركت در آزمون مراجعه مي‌كردند و اين موضوع براي داوطلبان نه تنها هزينه بر بود، بلكه موجب سفرهاي گوناگون مي‌شد، بنابراين مشكلات عديده در اين زمينه باعث شد كه رييس جمهور به اين شيوه آزمون توجه ويژه داشته باشد و از وزير علوم خواسته شد كه اين شيوه آزمون را ساماندهي كند و در نهايت آيين نامه نيمه متمركز دكترا تدوين و از امسال اجرايي مي‌شود.

برگزاري آزمون دكتري 25 فروردين و اعلام نتايج نهايي آزمون در شهريور90

رييس سازمان سنجش با اشاره به ثبت نام اينترنتي آزمون دكتري از سوم تا دهم بهمن ماه، گفت: 25 فروردين اين آزمون برگزار خواهد شد.

وي از اعلام نتيجه نهايي آزمون در شهريور ماه توسط سازمان سنجش خبر داد و افزود: اين آزمون به صورت نيمه متمركز برگزار مي‌شود و مطمئنا شبيه آزمون ITT كه در دوره كارشناسي ارشد برگزار مي‌شد نيست و در اين آزمون نظم اصلي پذيرش نهايي است و بر روي دانشگاه‌ها و سازمان سنجش فيلتر اوليه را انجام مي‌دهد.
سرورالدين با بيان اينكه امتحان كتبي اين آزمون يك امتحان عمومي است، اظهاركرد: سوالات زبان انگليسي و استعداد سنجي در همه آزمون‌ها يكسان است البته كساني كه داراي نمرات زبان تافل، آيلس، NOET، MSRT باشند نياز به پاسخگويي سوالات زبان ندارند؛ البته حد نصاب نمرات اين زبان‌ها در رشته‌هاي مختلف متفاوت است.

وي با بيان اينكه امتحان كتبي يك آزمون عمومي شبيه آزمون GRE براي ورود به مقطع دكتري است، تصريح كرد: البته اين آزمون مثل آزمون GRE نيست و بومي شده آن مي‌باشد.

رييس سازمان سنجش با بيان اينكه پس از برگزاري امتحان كتبي سه برابر ظرفيت پذيرش هر دانشگاه دانشجو بر اساس نمره و انتخاب آن به دانشگاه‌هاي مختلف معرفي مي‌شود، خاطرنشان كرد: نمره آزمون در گزينش نهايي تاثيري ندارد.

 دانشگاه‌ها و سازمان سنجش در مرحله گزينش هيچ نفوذ و دخالتي ندارد

 در آزمون كتبي سوابق تحصيلي داوطلب شامل معدل كارشناسي و كارشناسي ارشد 20 درصد تاثير دارد

سرورالدين با بيان اينكه در گزينش نهايي داوطلبان بر اساس امتيازاتي كه توسط دانشگاه‌ها كسب مي‌كنند انتخاب مي‌شوند، گفت: در مرحله گزينش دانشگاه‌ها سازمان سنجش هيچ نفوذ و دخالتي ندارد و در آزمون كتبي سوابق تحصيلي داوطلب شامل معدل كارشناسي و كارشناسي ارشد 20 درصد تاثير دارد.

اجراي آزمايشي آزمون نيمه متمركز دكتري در دو سال

 دانشگاه‌ها در ارزيابي داوطلبان معرفي شده مستقل عمل خواهند كرد

وي با اشاره به اجراي آزمايشي اين آيين نامه طي دو سال گفت: اگر پس از اين مدت نتايج اين شيوه پذيرش رضايت بخش باشد اين شيوه ادامه پيدا خواهد كرد در غير اين صورت فكر ديگري خواهد شد.

سرورالدين با تاكيد بر اينكه دانشگاه‌ها در ارزيابي داوطلبان معرفي شده مستقل عمل خواهند كرد، خاطر نشان كرد: نحوه گزينش دانشگاه‌ها مسلما متفاوت است و فقط محدوديتي كه براي آنان در نظر گرفته شده است اين است كه ديگر نبايد امتحان كتبي برگزار كنند.

رييس سازمان سنجش در خصوص منابع آزمون گفت: در برخي از رشته‌ها بيشترين منابع از مقطع كارشناسي است و در بعضي از رشته‌هاي بين رشته‌اي منابع از دوره كارشناسي ارشد انتخاب شده است.

دانشگاه‌ها نبايد آزمون مستقل برگزاركنند

وي با اشاره به دانشگاه‌هايي كه اخيرا اطلاعيه پذيرش غير متمركز دوره دكتري را اعلام كرده‌اند، اظهاركرد: به عنوان نماينده وزارت علوم اعلام مي‌كنم كه غير از اين آيين نامه هيچ دانشگاهي نبايد آزمون دكتري را برگزار كند و اگر اين كار انجام شود از نظر ما رسميت ندارد.

سرورالدين در خصوص اعمال سليقه در مرحله گزينش دانشگاه‌ها در اين دوره از آزمون، گفت: ما به دانشگاه‌ها و اساتيدمان اعتماد داريم و مطمئنا امكان خطا در اين دوره خيلي كمتر از دوره‌هاي قبل است.

وي افزود: براي فارغ التحصيلان رتبه اول كارشناسي ارشد در هر كد رشته محل يك ظرفيت علاوه بر ظرفيت اعلامي تخصيص داده مي‌شود و اين قبيل فارغ التحصيلان در گزينش نهايي ابتدا در هر اولويت انتخابي با سهميه انتخابي و در صورت عدم قبولي با سهميه رتبه اول گزينش خواهند شد، بنابراين اين قبيل فارغ التحصيلان بايد همانند ساير داوطلبان حد نصاب نمره علمي لازم را احراز كنند.

 اختصاص 20 درصد ظرفيت در هر رشته محل به رزمندگان واجد شرايط

تاثير 20 درصدي سوابق تحصيلي در گزينش اوليه

وي با اشاره به تاثير 20 درصدي سوابق تحصيلي در گزينش اوليه گفت: اعمال 20 درصد معدل دوره كارشناسي و كارشناسي ارشد بر اساس مصوبات شوراي نظارت و برنامه ريزي آزمون تحصيلات تكميلي به صورت تراز اعمال مي‌شود.

سرورالدين در خاتمه گفت: 20 درصد ظرفيت در هر رشته محل به رزمندگان واجد شرايط كه حد نصاب نمره لازم را احراز كنند اختصاص مي‌يابد.

منبع: خبرگزاري دانشجويان ايران، سايت تبيان

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd