بلاتكليفي تخفيف 20 درصدي پهناي باند

بلاتكليفي تخفيف 20 درصدي پهناي باند

اعمال مصوبه تخفيف 20 درصدي قيمت پهناي باند اينترنت با گذشت بيش از 9 ماه از ابلاغ آن به شركت ارتباطات زيرساخت ، همچنان با ابهام روبرو است و به نظر مي رسد معدود شركتهاي اينترنتي موفق به دريافت اين تخفيف شده اند.
به گزارش فارس، مصوبه تخفيف 20 درصدي نرخ پهناي باند اينترنت اوايل مردادماه 89 و با هدف توسعه استفاده از خدمات مبتني بر اينترنت و كاهش نرخ خدمات مرتبط با آن، از سوي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي به شركت ارتباطات زيرساخت ابلاغ شد اما به گفته شركتهاي ارائه دهنده خدمات اينترنت اين مصوبه تاكنون به مرحله اجرا نرسيده است و اين در حالي است كه قرار بود اين كاهش قيمت به يك دوره محدود نشده و به صورت دوره اي تداوم يابد. 
همچنين با اعمال مصوبه كاهش 20 درصدي نرخ پهناي باند پيش بيني شده بود قيمت نهايي اينترنت براي كاربران خانگي 8 تا 10 درصد ارزانتر شود كه به رغم انتظار كاربران اين مهم نيز تاكنون عملياتي نشده است .

** الزام ارائه معرفي نامه براي تخفيف 20 درصدي پهناي باند
با نزديك شدن به يك سالگي ابلاغ مصوبه كاهش نرخ پهناي باند اينترنت و عدم اجرايي شدن آن اوايل هفته جاري شركت ارتباطات زيرساخت اعلام كرد كه براي تمامي شركت ها با ارائه معرفي نامه از سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي بيست درصد تخفيف قيمت اينترنت را اعمال مي كند. 
اين شركت اعلام كرده كه از مهرماه سال 87 ، ظرفيت اينترنتي كه شركت هاي PAP براي واگذاري ADSL خريداري مي كنند را با 20 درصد تخفيف واگذار مي كند و علاوه بر اين شركت هاي ISP و ISDP نيز از نوزدهم مرداد سال 89 با ارائه معرفي نامه از سازمان تنظيم مقررات از اين تخفيف 20 درصدي بهرمند مي شوند. 
براين اساس ارائه دهندگان اينترنت در صورتي كه ثابت كنند از اين تخفيف 20 درصدي سهمي نيز به كاربران مي رسد با ارائه اين معرفي نامه اينترنت درخواستي خود را با 20 درصد تخفيف از زيرساخت دريافت مي كنند. 
اين در حالي است كه مدير يكي از شركتهاي ارائه دهنده اينترنت تصريح كرد كه بيش از دو ماه است كه از سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي معرفي نامه دريافت تخفيف را به شركت ارتباطات زيرساخت ارائه داده اما تاكنون از اين تخفيف بهره مند نشده است.

** اعمال كاهش نرخ پهناي باند با موافقت مجمع شركت زيرساخت
محمد حسن شانه ساز زاده مديرعامل شركت اينترنتي شاتل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بيان اينكه نامه تاييد صلاحيت دريافت تخفيف نرخ پهناي باند را حدود دو ماه است كه به شركت ارتباطات زيرساخت ارائه كرده است ، اظهار داشت: اين تخفيف تاكنون در نرخ پهناي باند خريداري شده لحاظ نشده است. 
وي با بيان اينكه تمامي شركتهاي فعال در عرصه اينترنت به سازمان تنظيم مقررات ضمانت نامه براي دريافت مجوز فعاليت داده اند و بدون اين ضمانت نامه ها امكان فعاليت آنها وجود ندارد، گفت: براي دريافت تخفيف نرخ پهناي باند نيز سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي بايد صلاحيت اين شركتها را تاييد كند و شركت ارتباطات زيرساخت وظيفه اعمال اين مصوبه را دارد اما تاكنون اين شركت در اين باره اقدامي انجام نداده است. 
مديرعامل شاتل با تاكيد بر اينكه از نظر رگولاتوري ما مشمول دريافت اين تخفيف هستيم ، اضافه كرد: شركت ارتباطات زيرساخت هنوز اين تخفيف را براي ما اعمال نكرده و اعلام مي كند كه اين موضوع مصوبه مجمع عمومي شركت زيرساخت را ندارد و بايد در اين مجمع نيز به تصويب برسد. 
وي با اشاره به وعده هاي مسئولان براي اجراي دوره اي كاهش قيمت پهناي باند تاكيد كرد: مصوبه سال گذشته هنوز اجرايي نشده است كه بخواهيم منتظر تخفيف مجدد در قيمت براي سال جديد باشيم .

** عدم اجراي مصوبات و ناديده گرفتن حقوق كاربران اينترنت
توزيع كنندگان اينترنت در كشور عدم اجراي مصوبه كاهش نرخ پهناي باند و منتفع نشدن از آن را مربوط به ايجاد شرايط دشوار از سوي دولت عنوان مي كنند و معتقدند كه به دليل سازوكارهاي زمان بر و دشوار تاكنون موفق به استفاده از اين تسهيلات نشده اند و اين در حالي است كه براي كاربران اينترنت اين توقع پيش آمده كه اينترنت را نسبت به گذشته ارزان تر بخرند. 
اين در حالي است كه وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در آخرين اظهارات خود درباره كاهش قيمت اينترنت براي سال جديد گفته است كه براساس طرح تجاري سال گذشته شركت ارتباطات زيرساخت، مشخص شد كه مي‌توانيم 20 درصد كاهش قيمت پهناي باند اينترنت داشته باشيم و براين اساس و پس از تصويب كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات، سال 89 قيمت هر لينكSTM1 تا 20 درصد كاهش يافت و ابلاغ شد. براين اساس انتظار مي رود اين كاهش قيمت در سبد هزينه هاي خانوار لحاظ و اهداف مورد نظر در اين كاهش قيمت محقق شود. 
در همين حال معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات نيز با تاكيد بر تداوم كاهش قيمت پهناي باند اينترنت در كشور گفته بود كه همانند سال 89 براي سال 90 نيز كاهش قيمت پهناي باند را در برنامه داريم كه به طور قطع منجر به ارزان شدن قيمت اينترنت مصرفي كاربران خواهد شد. 
محمد كرم پور اعلام كرده بود كه به نياز تمامي شركتهايي كه خواستار استفاده از تخفيف 20 درصدي نرخ پهناي باند بودند پاسخ داده شده است. به نحوي كه اعمال اين كاهش نرخ نياز به ضمانت نامه اجرايي از سوي شركتهاي اينترنتي داشت كه در صورت ارائه آن ظرف مدت يك روز اين كاهش قيمت لحاظ شده و خواهد شد. 
به گفته وي، در صورت ارائه ضمانت اجرايي ظرف مدت يك روز شركتها مي توانند از تخفيف نرخ پهناي باند استفاده كنند و اينكه گفته مي شود بررسي ضمانت اجرايي زمان بر است به هيچ وجه درست نيست.

به هرحال كارشناسان معتقدند كه در صورت رفع اين مشكل آنچه كه از سوي شركت ارتباطات زيرساخت بايد انجام پذيرد آن است كه مبالغ دريافت شده از شركتهاي اينترنتي را از زمان ابلاغ اين آيين نامه مورد بازنگري قرار داده و مابه التفاوت اين مبالغ را به شركتها پرداخت كند. 
در اين ميان اين به نظر مي رسد حقوق كاربران اينترنت باز هم ناديده گرفته شده و در صورتي كه مي توانستند از سال گذشته حداقل كاهشي در نرخ اينترنت دريافتي شان داشته باشند به دليل ساز و كارهاي موجود همچنان اينترنت را به بيشترين نرخ قيمت خود خريداري مي كنند. 
البته به باور كارشناسان كاهش قيمت 6 تا 8 درصدي نيز مشكلي از اينترنت كشور حل نمي كند چرا كه قيمت اينترنت در ايران به حدي بالا است كه نمي تواند با اين حداقل كاهش در سبد خانوار جاي گيرد.

Our website is protected by DMC Firewall!
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd