پلیس هلند در یک اقدام بی سابقه، با جمع‌آوری یک شبکه مخرب اینترنتی (Botnet) با استفاده از امکانات همین شبکه، پیام هشداری را به تمامی کاربرانی که کامپیوترهای آنها توسط این شبکه آلوده شده بود، فرستاد.
پلیس هلند با مسدود کردن ۱۴۳ سرور اینترنتی، یک شبکه مخرب فعال در اروپا را از کار انداخت. تمامی این سرورها توسط یک شرکت سرویس دهنده خدمات اینترنت، در هلند میزبانی می‌شد.


به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی شبکه گستر، پلیس هلند پس از این اقدام برنامه‌ای را از طریق امکانات همین شبکه مخرب به کامپیوترهای آلوده‌ای که تحت کنترل این شبکه درآمده بودند، ارسال کرد که با اجرای این برنامه بر روی کامپیوترهای آلوده، مرورگر این کامپیوتر به یک سایت که توسط پلیس هلند راه‌اندازی شده، هدایت می‌شوند و در آنجا، کاربر پیامی در خصوص آلوده بودن کامپیوتر خود مشاهده می کند.
برخی کارشناسان و حقوقدانان، با انتقاد از این اقدام پلیس هلند اعلام کرده‌اند که بسیاری از کاربران واقعی بودن این پیام پلیس را باور نکرده و بیشتر دچار ترس و واکنش های نامناسب خواهند شد و همچنین ممکن است افراد خلافکار با سوء‌استفاده از همین پیام پلیس، اقدام به فریب کاربران و انجام مقاصد سوء خود کنند.
حقوقدانان نیز اعتقاد دارند که پلیس هلند با دسترسی غیرمجاز به کامپیوتر کاربران، خلاف قوانین بسیاری از کشورهای اروپایی عمل کرده و این اقدام خود قابل شکایت و اعلام جرم است.