میزبانی وب چیست

میزبانی وب چیست؟

زماني كه يك كاربر بخواهد اطلاعات مورد نظرش را از طريق اينترنت در دسترس همگان قرار دهد، با طراحي صفحات اينترنتي (سايت دلخواهش) و ثبت يك Domain اقدام به انتشار مطالب خود مي كند. از آنجايي كه اين صفحات مي بايست در هر زمان و از هر مكاني قابل رويت باشد، مي بايست صفحات طراحي شده را بر روي يك كامپيوتر كه دائمآ به اينترنت متصل مي باشد قرار داد. اين كامپيوتر كه معمولاً سروري قوي با امكانات متعدد مي باشد در مكاني قرار گرفته كه با خطوط پر سرعت به شبكه اينترنت متصل بوده و كليه موارد امنيتي و ايمني را دارا مي باشد. اصطلاحا به اين سرور ميزبان وب گفته مي شود زیرا از وب سایتهای کاربران میزبانی مي کند.

معمولا یک کامپیوتر سرور، میزبان وب حدود 1000 وب سایت میباشد. چنانچه این سرور مورد حمله هکرها (نفوذگران) قرار گیرد تمامی این هزار وب سایت مورد حمله قرار گرفته اند! لذا یک سرور باید از امکانات امنیتی قوی برخوردار باشد و در صورت حمله هکرها بتواند سریعا مورد بازیابی قرار بگیرد که این امر نیاز به مراقبت دائمی دارد.

برخی سرورها با داشتن هارد پشتیبان دائما از اطلاعات و وب سایتهای خود نسخه پشتیبان تهیه میکنند تا در صورت بروز مشکل، مشتریان متحمل خسارات سنگین نشوند.

این نکته که شما از چه زبانهایی برای طراحی وب سایت خود میتوانید استفاده کنید کاملا به امکانات سرور میزبان وب شما بستگی دارد. پس هر چه سرور میزبان وب شما امکانات بیشتری را پشتیبانی کند وب سایت شما در آینده قادر خواهد بود امکانات بیشتری را عرضه کند. بنابراین حتی اگر امروز نیازی به تمامی آن امکانات ندارید ممکن است فردا این نیاز را داشته باشید پس بهتر است سروری انتخاب شود که امکانات بیشتری را ارائه مي کند.

 وب ميزبان کجا قرار ميگيرد؟

وب میزبان درون کامپیوتری به نام سرور قرار میگیرد، این سرور در محلی به نام مرکز داده (دیتا سنتر) قرار داشته و همواره به اینترنت متصل است.

سرور میزبان معمولا میزبان حدود 200 الی 500 وب سایت میباشد. لازم به ذکر است که استفاده بیش از این میزان توانایی سرور را کاهش داده و باعث میشود وب های میزبان به کندی لود شده دچار اختلال شوند.

مراکز دیتا عموما در مکانی وسیع و با امکاناتی قوی به شاهراههای اینترنتی متصل است و چون میزبانی صدها سرور را به عهده دارد از طریق چند نوع ارتباط به این شاهراهها متصل میباشد. مثلا فیبر نوری، مایکرو ویو و ماهواره ای.

این سرورها نیاز به مراقبت شدید دارند زیرا در صورت بروز هرگونه اشکال از قبیل خرابی سیستم، حمله نفوذگران و دیگر موارد تمامی وب های میزبان دچار اشکال میشوند. لذا معمولا باید این سرورها هر از گاهی از اطلاعات وب های میزبانی شده نسخه پشتیبان تهیه کنند تا در صورت بروز اشکال خسارات کمتری متوجه مدیران وب گردد.

معمولا رفع اشکال سرورها به عهده صاحبان آن میباشد و نه مرکز داده. حتی معمولا نصب نرم افزار و مدیریت آن نیز از راه دور (به طریقه ریموت) و توسط صاحبان سرور انجام میگیرد.

 سرور اختصاصی

برخی شرکتها و حتی برخی اشخاص علاقه ای به استفاده از سرویسهای اشتراکی ندارند و ترجیح میدهند به تنهایی از یک کامپیوتر سرور استفاده کرده و خود مدیریت و کنترل آنرا بر عهده داشته باشند. معمولا این امکان را سرور اختصاصی مینامند که برای تجارتهای کوچک به دلیل هزینه بالای آن (حدود چندین میلیون تومان در سال) توصیه نمیشود.

محلی که سرورها را در خود نگاهداری میکند به دیتا سنتر یا مرکز داده شهرت دارد. هر دیتا سنتر عموما چند صد سرور را در خود نگاهداری مي کند. که این سرورها دائما به اینترنت متصل هستند و هر کدام اجازه میزان مشخصی از پهنای باند را دارند و در صورت نیاز به پهنای باند بیشتر، با تقاضا از آن مرکز میتوانند آن را تهیه کنند.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd
DMC Firewall is a Joomla Security extension!